0
ابزار گوگل آنالیتیکس چطور کار می کند؟(2)

ابزار گوگل آنالیتیکس چطور کار می کند؟

وقتی یک ابزار جدید را می‌خواهیم یاد بگیریم خیلی مهم است که بدانیم که اصلا این ابزار چطور کار می‌کند به چه نحوی  این دیتا ها جمع آوری میشود و بعد چه اتفاقاتی روی این دیتاها می افتد . در این مقاله قرار است  دقیقا در رابطه با همین موضوع صحبت کنیم پس حتما تا آخر این مطلب با ما باشید، زیرا بسیار مهم است.

ممکن است همین اول سوالی برای شما پیش بیاد که چرا اصلا این موضوع باید برای من مهم باشد، واقعا اهمیتی دارد  که داریم مطرح می‌کنیم ، زمانی که شما به مشکل بخورید و این بارها برای هر کسی پیش می آید، وقتی دقیقا بدانیم که این ابزار چطورکار میکند جواب خیلی از سوالها را بدون اینکه اصلا لازم باشد زیاد به آن فکر کنیم که دنبال منبع و سوروس و غیره بگردیم می دانیم، عملا با دانستن اینکه دقیقا ابزار در پشت پرده ، که نمی دانید چطوری کار می‌کند باعث می‌شود راهکارهای خلاقانه ‌تری را هم بتوانید خودتان استفاده کنید که شاید کسی به ذهنش نرسیده باشد. برویم و با هم این مطلب را ببینیم امیدوارم در همین حین شما هم به این نتیجه گیری برسید.

 جمع‌آوری داده‌ها یا (Collecting data)

خوب، مرحله‌ی اول جمع‌آوری داده‌ها یا (Collecting data) هست ، دراین مرحله کاری که ما انجام میدهیم این هست که آنالیتیکس را نصب می کنیم ،یعنی اکانتی در گوگل آنالیتیکس می‌سازیم و کدی را که این ابزار به ما می دهد را در سایتمان قرار می دهیم که در مقاله گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) چیست و چگونه کار می کند؟ این مطلب را بسیار مفصل توضیح داده ایم.

 بعداز این هربار وقتی کاربری وارد سایت ما میشود ، کد گوگل آنالیتیکس اجرا میشود و شروع می‌کند به اینکه یک سری دیتاها را فرستادن سمت آنالیتیکس، به این صورت که داده ها را جمع می کند و به سمت آنالیتیکس می فرستد تا این داده ها را پردازش کند.یعنی گوگل آنالیتیکس می داند که با داده های فرستاده شده باید چه کاری انجام دهد ، یکسری از دیتاها باید به گزارش‌های خاصی فرستاده شود، یه سری از دیتا ها باید کلا حذف شوند،و یکسری از دیتاها را باید در پنل های دیگری قرار دهد ، و این کار را در این مرحله سرورهای آنالیتیکس انجام می دهند.

 ما نیز درهمین مرحله می‌توانیم یک سری تنظیمات را انجام دهیم و مثلا بگوییم که این دیتاهایی که مربوط به باگ ها است را برای ما جمع نکند، داده هایی که  مربوط به ورود کارمندهای خودمان وهمکاران خودمان به سایت است را به مرحله پردازش نبرد و حذفش بکند و در مرحله‌ی بعدی وقتی این کار انجام میشود وارد  پروسه ‌ی گزارش گیری می شویم که در مقاله قبلی  داشبورد این پروسه را هم نشان دادیم

تمامی این پروسه ها و کارها را که تا الان گوگل آنالیتیکس انجام می دهد را ما عملا نمی‌بینیم که پشت زمین چه اتفاقی میافتد، اما من می خواهم مقداری شما را با کارایی آنالیتیکس بیشتر آشنا کنم و وارد جزییات بیشتری شوم.زمانی که سایت خودمان را در نوار آدرس جستجو می کنیم  کد گوگل آنالیتیکس هم، همزمان اجرا می شود .

برای روشن تر شدن این مطلب یک سایت وردپرسی را مثال میزنیم.

در یک سایت وردپرسی از کجا بفهمیم که آنالیتیکس چه اطلاعاتی از من در اختیار دارد ؟در این قسمت اکستنشنی را به شما معرفی می کنم که خیلی راحت  می توانید آن را روی مرورگر کروم خود نصب کنید (ga debugger chrome)

 

بعد از نصب این اکستنشن  یا افزونه ، روی آیکون آن یکبارکلیک میکنیم تا بصورت فعال دربیاید و همزمان صفحه ی سایتمان نیز یکبار رفرش( تازه سازی) می شود.

و در مرحله ی بعد روی صفحه ی سایتمان کلیک راست کرده و گزینه ی  Inspect را  کلیک می کنیم  و داخل بخش کنسول آن می شویم و دقیقا به اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس از بخش های مختلف سایت ما بدست آورده دسترس خواهیم داشت.

بطور مثال در سایت ریحان گل که یک سایت وردپرسی درباره ی گل و گیاه است وقتی گزینه ی  Inspect را  کلیک می کنیم  مشاهده می کنیم که یک pageview  اتفاق افتاده ، عنوان صفحه ریحان گل را فرستاده شده ،اطلاعاتی راجع به رزولوش سایت را بررسی می کند ،اکانتی که به آن فرستاده می شود ، زبان صفحه کلیدمان چیست، انکودینگ مان چقدراست، آیدی مخصوص یوزرمان چقدر است و خیلی اطلاعات دیگر. باید بگوییم که گوگل آنالیتیکس در حال جمع کردن دیتاهای ما می باشد.

 

اگر کمی  کلی‌ تر صحبت کنیم کلا سیستم‌هایی مثل آنالیتیکس که آنالیز وبسایت را انجام می دهند از چیزی به اسم کوکی استفاده می‌کنند. کوکی یک حافظه ی کوچک در مرورگرمان است که یک سری اطلاعات را از ما نگه می‌دارد و ما اگر بخواهیم کوکی ها را هم ببینیم خیلی راحت به بخش  تنظیمات مرورگرمان می رویم و روی settings یا همان آیکون چرخ دنده ی مرورگرمان کلیک می کنیم ( ما در آموزش های خود از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنیم) و وارد بخش نشان داده شده درتصویرزیرمی شویم.

 

در کل ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس هم به این صورت عمل می کنند.ولی خیلی نگران نباشید چون قراراست در ادامه ی مقاله ی آموزش گوگل آنالیتیکس بیشتر با آن آشنا می شویم. و با بازکردن مطالب و توضیحات مفصل در آینده ، مطالب برای شما عزیزان ملموس‌تر و قابل فهم تر خواهد شد. ممنون از اینکه تا اینجا مقاله های ما را دنبال کردید.

به اشتراک گذاری
درباره نویسنده

خانم سلطانینظرات کاربران (3)

    نظری برای نمایش وجود ندارد اولین نفری باشید که نظرش با ما در میان میگذارد

نظر خود را بیان کنید