IP چیست؟

IP چیست؟
1400/04/20

IP چیست؟

در دنیای واقعی ما انسانها هر یک برای خود نام منحصر به فردی داریم و این مسئله دردنیای اینترنت نیز صادق است.هر کامپیوتر،سرور و یا وبسایت نیز برای اینکه با سایر سرورها و کامپیوترها و وبسایت ها متمایز باشند شماره شناسایی منحصر به فردی دارد که به آن IP می گویند.

همانطور که گفته شد، یک وبسایت، از صفحه های مختلفی تشکیل می شود. تنها سوالی که در اینجا بوجود می آید  اینست که یک صفحه، از چه چیزی تشکیل می شود و چطور می توان آن را ساخت؟

بطور کلی، یک صفحه اینترنتی، چیزی بیشتر از یک فایل کامپیوتری که در کامپیوتر سرور قرار گرفته ، نیست. این فایل باید از قوانینی تبعیت کند تا بتواند به درستی بر روی مرورگر شما نمایش داده شود. و این قوانین، همان کدهای HTML هستند که  سنگ بنای هر صفحه اینترنتی می باشند.

پس آدرس IP یکی از اصطلاحات پایه‌ی دنیای دیجیتال که همه‌ی ما بارها آن‌را شنیده‌ایم ، می باشد .

IP مخفف کلمه ی (Internet Protocol) است یعنی در واقع کد یا آدرسی است که به دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود.

اگر شما هم معنای IP  را ندانید باز هم کارتان در اینترنت راه می‌افتد و بسیاری از کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، ممکن است مفهوم آن را به درستی ندانند.

با این حال، آشنایی با آدرس آی پی می‌تواند درک عمیق‌تری از اینترنت و زیرساخت‌‌های آن برای ما ایجاد کند.

آدرس IP در سطح شبکه معنا پیدا می‌کند

وقتی می‌گوییم آدرس IP در سطح شبکه معنا پیدا می‌کند منظورمان این است که IP چیزی زیربنایی‌تر از وب و اپلیکیشن‌ها و اینترنت است.

برای  ارتباط دادن و شبکه کردن (Network) دو یا چند رایانه ، نیاز است که هر یک از آنها آدرس مشخصی داشته باشند.

حتی اگر تعداد این کامپیوترها بیشتر شوند و در نقاط مختلف دنیا پخش شده باشند و به جای شبکه داخلی (Internal Network) یک شبکه بین‌المللی (Internet) داشتیم، باز هم نیاز به همان‌ آدرس‌دهی می باشد.

برای ارتباط بین موبایل‌ها و اپلیکیشن‌ها باز هم همان آدرس‌دهی می‌تواند استفاده شود.

اگر قرار شد اپلیکیشن‌ها و Server‌ها با هم در تماس باشند، باز هم آدرس‌دهی لازم است.

اگر هم وب‌سایت‌ها بخواهند با یکدیگر در ارتباط باشند یا به هم لینک بدهند، باز هم نیازمند آدرس و آدرس‌دهی هستند.

به همین علت می‌گوییم IP یک مفهوم زیربنایی در سطح شبکه است و هر چیزی که بر زیربنای شبکه ساخته می‌شود به نوعی با آدرس آی پی ارتباط پیدا می‌کند.

 

 

 

نظرات

نظری برای نمایش وجود ندارد اولین نفری باشید که نظرش با ما در میان میگذارد

ارسال نظر