وب چیست و چگونه کار می کند؟

وب چیست و چگونه کار می کند؟
1399/09/22

وب چیست و چگونه کار می کند؟

 
وب جزیی از اینترنت می باشد. وب مخزنی از صفحات اینترنتی است که هر یک دارای آدرس مشخصی هستند و توسط آن آدرس ها، مسیریابی ها پیدا میشوند و کاربری که به شبکه اینترنت متصل شده  می تواند با نوشتن آدرس صفحه ای از وب، برروی نوار آدرس مرورگر خود، به صفحه وب مورد نظر که در مخزن صفحات وب در اینترنت قرار دارد، دسترسی یابد.
وب یک سیستم مبتنی بر سرویس دهنده و سرویس گیر یا همان (Client/Server)  بر روی اینترنت می باشد که با استفاده از ابزار فرامتن ولینک دادن اجزای اطلاعات به یکدیگر، دسترسی به منابع اطلاعاتی را آسان می کند. وب از ابزار فوق رسانه ای یا (HyperMedia)  که شامل فوق متن و چند رسانه ای(MultiMedia)  است بهره می گیرد. از طریق وب می توان اطلاعات را دریافت و یا ارسال کرد .

  وب و طراحی سایت
وب جهان‌گستر (World Wide Web ) یک سامانه اطلاعاتی از پرونده‌های ابرمتنی متصل به هم است که از طریق شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی هستند. و با استفاه از یک مرورگر وب می‌توان صفحات وب که شامل متن، ویدئو ، تصویر و سایر محتویات چندرسانه‌ای هستند را مشاهده کرده و به کمک لینک ها در میان آن‌ها حرکت کرد. به شکل کلی به فضای آنلاین تشکیل شده از میلیون ها و بلکه میلیاردها وبسایت اینترنتی "وب" گفته می شود. در واقع، به مجموعه ی وبسایت های اینترنتی گوناگون، که درکل دنیا و به زبان های مختلفی هستند، وب گفته می شود. وب بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری گوناگون به منظور به اشتراک گذاری محتوا می باشد، اما وبسایت، یکی از واحدهای ریز و کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی می باشد.

عناصر اصلی وب

 ابرمتن(hypertext)

فرمتی از اطلاعات می باشد که به اشخاص اجازه می‌دهد در محیط  رایانه با استفاده از ارتباط  داخلی موجود بین دو متن از بخشی از سند به بخش دیگری از آن یا حتی سند دیگری بروند  و به اطلاعات جدیدی دسترسی یابند. اگر به جای متن، یک فایل صوتی تصویری باشد، در این صورت به آن ابررسانه  یا (hypermédias)  می گویند.

آدرس اینترنتی(URL)

یو آر ال ها شناسه‌های منحصر به فردی هستند که برای مشخص کردن محل حضور اطلاعات موجود بر روی شبکه (سند ، فایل کامپیوتری یا منابع دیگر) به کار می‌روند.

مدل مشتری- خدمت‌گزار(Client-Server)

سیستمی است که در آن نرم‌افزار یا کامپیوتر مشتری یا  همان مرورگر از نرم‌افزار یا کامپیوتر خدمت‌گزار یا همان وب سرورتقاضای دریافت منابع اطلاعاتی مانند فایل یا داده می‌کند.

زبان علامت گذاری(markup language)

به کاراکترها یا کدهای موجود در متن که ساختار متن وب معنایی را مشخص می‌کنند، زبان علامت گذاری گویند.

وب چگونه کار می کند؟

زمانی که با برنامه نویسی کار طراحی صفحات وب در یک مرحله به پایان می رسد، برای انتشار و دریافت اطلاعات در اینترنت و متصل شدن به اجزای اطلاعاتی گوناگون نرم افزاری مورد نیاز است که بتواند بر اساس پروتکل های پذیرفته شده, اطلاعات ابرمتن ها را خوانده وبه اصطلاح به آنها حیات ببخشد.این نرم افزارها مرورگر وب نام گرفته اند.مهمترین پروتکل هایی که مرور گرها می توانند با استفاده از آنها به سرویسگرها متصل شوند عبارتند از :
1- پروتکل انتقال ابرمتن : (HTTP: HyperText Transfer Protocol)
2- پروتکل انتقال فایل : (FTP: File Transfer Protocol)
3- گوفر: (Gofer)
4- پروتکل انتقال اخبار شبکه : (News  ) یا (Network News Transfer Protocol NNTP)
5- تل نت : (Telnet)
6- پست الکترونیکی : (mailto)

انواع وب :

وب و طراحی سایت

نسخه اول وب(1.0)

جنبشی بعد ازبوجود آمدن وب (از سال 1990 توسط آقای برنرزلی) به وجود آمد که باید همه اطلاعات از روی کاغذ به اطلاعات الکترونیکی تبدیل شود. افراد و شرکت‌ها تلاش کردند تا محتوای کاغذی خود را به محتوای دیجیتالی تبدیل کنند. این جنبش سریع در دیجیتالی شدن اطلاعات موجب شد که کاربران وب، امکان دسترسی به انبوهی از اطلاعات را داشته باشند. در نتیجه  ، میلیون‌ها صفحه حاوی اطلاعات مختلف است، که امروزه در دسترس همگان است .

نسخه دوم وب(2.0)

این رویکرد جدید وب به این صورت است که اطلاعات به واحدهای کوچکتری از محتوا تقسیم می شوند. در واقع، وب جدید دنیای "داده" است نه دنیای "اسناد". در وب 2.0 دیگر به دنبال منبع های قدیمی اطلاعات نیستیم، بلکه به دنبال ابزاری هستیم تا اطلاعات را به روش های جدید و موثرتری جمع آوری و تلفیق کند و در اختیار ما قرار دهد. نرم افزارهای مبتنی بر وب، محیط وب را از صفحات ساده به دنیایی چند بعدی تبدیل کرده‌اند که امکان برقراری ارتباطات فردی و کارهای گروهی را فراهم کرده است. شبکه‌های اجتماعی به سرعت به وجود آمده اند و با استقبال روزافزون کاربران رو به رو شده اند. وب 2.0 به بستری تبدیل شده است که می‌توان انواع نرم افزار را بر پایه آن ساخت تا کاربران فارغ از نیاز به نصب آن بر روی کامپیوتر شخصی شان، بتوانند در هر مکانی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

نسخه سوم وب(3.0)

این نسخه مرحله ای جدید از آینده وب است و تازه در حال متولد شدن است. تمرکز اصلی وب 3.0 روی هوشمند شدن وب است و پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک رایانه ها، محتوای وب را درک کرده و آن را می فهمند. تکنولوژی های جدید مثل وب معنایی در دستور کار این نوع از وب قرار خواهد گرفت. نرم افزارهای تحت وب 3.0، استفاده از اینترنت پر سرعت را در میان مردم دنیا افزایش خواهند داد. در وب 3.0، برنامه ها نسبتا کوچک و کم حجم خواهند شد، داده ها به صورت توده ای خواهند بود، برنامه  ها بسیار قابل انعطاف و سریع بوده و بر روی هر سیستمی نیز قابل اجرا خواهند بود.

پوشش وب

شما می توانید هر چیزی را که بخواهید بر روی وب پیدا کنید؛ اطلاعات شخصی, تبلیغاتی, هنری, تجاری, علمی,و... . هم اکنون اطلاعاتی که بر روی وب قرار گرفته است همه ی حوزه های معارف بشری را در بر می گیرد. کتابخانه ها, مراکز اطلاع رسانی و سازمانهای تجاری وب را رسانه ای مناسب برای ایجاد ارتباط با مشتریان و کاربران یافته اند. بستر ارتباطی وب همچنین این امکان را به کاربران می دهد که با یکدیگر – به صورت دو یا چند نفره، به بحث بپردازند و کنفرانس از راه دور تشکیل دهند و یا به تبادل نامه با یکدیگر بپردازند.

 

 

 

 

 

 

نظرات

نظری برای نمایش وجود ندارد اولین نفری باشید که نظرش با ما در میان میگذارد

ارسال نظر