0
تعریف برنامه نویسی به زبان ساده

تعریف برنامه نویسی به زبان ساده

سلام من سلطانی هستم از وبسایت یونیک  و امروز در خدمت شما هستم تا در مورد برنامه نویسی چیزهایی را با هم یاد بگیریم و بفهمیم که اصلا برنامه نویسی چیه  و چرا ما به آن احتیاج داریم و این  < ما > که درباره اش صحبت میکنیم یعنی اینکه که جامعه ی ما چرا به برنامه‌نویس و برنامه نویسی احتیاج دارد.
 ابتدا و در درجه ‌ی اول با این تابوشکنی شروع بکنیم که ما الان بین جوان هایی که مثلا می خواهند به سراغ برنامه ‌نویسی بیایند و شاید خیلی چیز زیادی هم ازآن ندانند، خیلی این طرز فکر را میبینیم  که میگویند یک برنامه نویس اگر  قرار باشد یک برنامه‌نویس شود باید انسان باهوشی باشد و یک سری دوره‌های خیلی خفن را باید بگذراند  و بطور مثال زبان انگلیسی را در حد خیلی خوب بلد باشد.
اما واقعا اینطور نیست  و هر کسی که به دنبال یادگیری برنامه نویسی هست، حالا در هر حوزه‌ای که فکر می‌کند می‌تواند مشکلی را حل کند، چه اپلیکیشن‌ها ،چه وبسایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی یا حتی نرم‌افزارهای که روی دسک تاپ و مک و غیره هستند، میتواند وارد شود به خصوص در زمان شروع قطعا خیلی راه وجود دارد که در واقع ما بخواهیم از آنها برنامه‌نویسی  را یاد بگیریم و خیلی خیلی ساده هم شروع کنیم و سرنخ ها را پیدا بکنیم  و به سراغ یاد گرفتن عمیق‌تر برنامه‌نویسی برویم. در درجه اول با چند تا مثال شروع می‌کنیم که ببینیم برنامه نویسی چیست؟ یعنی از این مثال‌ها برسیم به اینکه برنامه‌نویسی چیست؟ و چه  کمکی به ما می‌کند؟


 برنامه‌ نویسی مثل یک زبان هست و  در واقع واقعا به عنوان یک زبان برنامه‌ نویسی مطرح هست ،اما مانند زبان گفتاری ماست، اگر بخواهیم با ذکر مثالی این مورد را روشن تر کنیم ، می توانیم بگوییم که ما در ایران وقتی می‌خواهیم با دوستی قرار بگذاریم با زبان فارسی با او صحبت می‌کنیم، ولی در کشورهای دیگری مثل عربستان ،انگلیس و غیره  با زبان مخصوص به آن کشور صحبت می کنیم، یعنی این که ما در کشور انگلیس ،با دوستمان به انگلیسی صحبت می کنیم و در آلمان باید آلمانی صحبت کنیم تا بتوانیم قراری را با هم هماهنگ کنیم و یا کاری را انجام دهیم و در نهایت به هدفمان برسیم.
برنامه نویسی هم دقیقا همین  است ،برنامه ‌نویسی زبان تعامل بین انسان و در واقع سیستم هاست. وقتی که می‌خواهیم یک مشکلی را توسط دستگاهی مثل، تبلت مان  یا موبایل مان حل بکنیم باید یک نرم‌افزار در واقع نوشته باشیم ،یک برنامه‌نویسی انجام شده باشد تا در واقع آن مشکلی که داریم را حل کنیم.
بطور مثال  اگر بخواهیم  عکسی را ببینم یا فیلمی را تماشا کنیم با کمک  اپلیکیشن و نرم‌افزاری که مرتبط با پخش فیلم  و یا تصاویر در گوشی هست اینکار را انجام می دهیم.
حال اگر بخواهیم تا اینجا جمع بندی داشته باشیم باید بگوییم که رفع نیازها و یا مشکلاتمان که توسط  نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که هدفشان رفع این مشکلات است ، انجام می شود در واقع همان مجموعه دستوراتی است که برنامه نویس‌ها در قالب این اپلیکیشن ها و برنامه های نرم افزاری برای سیستم‌ها می‌نویسند. یعنی برنامه نویسان یک سری مجموعه کد می‌نویسند که آن کد ها را در واقع در سیستم‌ها قرار می دهند و سیستم‌ها بر اساس آن دستورات کار می‌کنند و نیازهای ما را رفع می کنند.


برنامه نویسی چیست؟